Czystość otoczenia, w którym przebywamy zawsze pozytywnie, wpływa na nasze samopoczucie. Porządek w biurze zwiększa Twoją efektywność, a posprzątany dom sprzyja wypoczynkowi. Z artykułu dowiesz się, dlaczego czyste stanowisko pracy jest istotnym elementem, o który należy zadbać, prowadząc firmę. 

Dlaczego warto dbać o czystość w biurze?

Badania dotyczące związku produktywności pracowników z czystością przestrzeni biurowej pokazują, że uporządkowane i schludne miejsce pracy podnosi wydajność zespołu i zwiększa motywację do wykonywania zadań. Nie ma znaczenia wielkość Twojego biznesu. Jako właściciel powinieneś podnosić standardy obowiązujące w Twojej firmie. Dbałość o higieniczne warunki pracy powinna mieć miejsce zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i dużych korporacjach. Pracownik, który widzi, że pracodawca troszczy się o jego zdrowie i samopoczucie, będzie z większą chęcią realizować powierzone mu projekty. 

Zalety czystego biura

  • Zdrowie pracowników

Porządek w biurze wpływa na jakość pracy z różnych powodów, a jednym z nich jest stan zdrowia Twoich pracowników. Alergeny, które unoszą się wraz z kurzem, są często przyczyną dolegliwości, które obniżają komfort pracy. Roztocza i bakterie mogą wywoływać ból głowy, gardła oraz inne problemy górnych dróg oddechowych, np. niedrożność nosa. Z badań wynika, że na przeciętnym biurku znajduje się około 10 milionów bakterii, a to nawet 400 razy więcej, niż na desce sedesowej. Regularne sprzątanie z użyciem profesjonalnych środków czyszczących nie powinno ograniczać się wyłącznie do powierzchni biurka. Największym siedliskiem drobnoustrojów, grzybów i pleśni są dywany i wykładziny. Nawet te z krótkim włosiem zatrzymują mnóstwo zarazków, które zagrażają zdrowiu. Efektem zaniedbywania porządku w przestrzeni biurowej jest częsta nieobecność pracowników wywołana ich stanem zdrowia. Jeśli chcesz, żeby Twój zespół był wydajny i nie spędzał wielu dni na zwolnieniu lekarskim, zatroszcz się o czystość i nawiąż współpracę z fachową firmą sprzątającą.  

  • Koncentracja

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego biura są zazwyczaj urządzone w bardzo prostym, ascetycznym stylu? Uporządkowana przestrzeń, która nie rozprasza uwagi i pozwala skupić się na obowiązkach to inwestycja w produktywność i wydajną pracę. Zorganizowane otoczenie jest równie ważne, co rozplanowanie czasu na wykonanie poszczególnych obowiązków zawodowych. Realizowanie zadań zgodnie z harmonogramem sprzyja poczuciu zadowolenia i satysfakcji, a to z kolei przekłada się na atmosferę w firmie. Zespół, który nie działa pod presją, lepiej się komunikuje i nie generuje konfliktów. 

  • Profesjonalizm

W większości firm niezależnie od branży przynajmniej od czasu do czasu pojawiają się klienci. Osoba z zewnątrz, która odwiedza Twoje biuro, kształtuje swoje pierwsze wrażenie poprzez obserwację otoczenia. Jej zdanie na temat jakości świadczonych usług uzależnione jest między innymi od tego, jaki porządek zastanie w biurze. Ten z pozoru błahy element może wpłynąć na rozwój Twojego biznesu. Utrzymując czystość w środowisku pracy, możesz skutecznie zachęcić albo… odstraszyć klientów. 

Kto powinien dbać o porządek w biurze?

Nie ulega wątpliwości, że czyste biuro przynosi wiele korzyści. Zgodzą się z tym zarówno pracownicy, jak i właściciele firm. Powstaje jednak pytanie: kto powinien być odpowiedzialny za sprzątanie miejsca pracy. Oddelegowanie do tego zadania pracowników może wywołać niechęć, ponieważ nikt nie lubi być obarczany dodatkową pracą, która nie wchodzi w zakres jego obowiązków. Najlepszym rozwiązaniem, dającym gwarancję czystości w miejscu pracy, jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która oferuje sprzątanie pomieszczeń biurowych. Inwestycja w tego rodzaju usługę to oszczędność czasu oraz sposób na uniknięcie nieporozumień w firmie. Osoby, które fachowo zajmują się sprzątaniem biur, są wyposażone w odpowiedni sprzęt oraz skuteczne środki czystości.