ozonowanie p

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie jest metodą dezynfekcji, która zdobywa coraz większą popularność. Spośród innych wyróżnia się tym, że nie wykorzystuje szkodliwych środków chemicznych, a jedynie gaz, który naturalnie występuje również w górnych partiach atmosfery i powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Dlatego ta metoda zaliczana jest do ekologicznych. Ozon składa się z trzech cząsteczek tlenu, przez co nazywany jest również aktywnym tlenem. Wykazuje silne właściwości utleniające, dzięki którym wchodzi w reakcję ze szkodliwymi związkami i eliminuje je z otoczenia. Ozonowanie jest wykorzystywane do walki z drobnoustrojami, grzybami, pleśnią i alergenami, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Ozon sprawdza się także w przypadku walki z nieprzyjemnymi zapachami. Regularnie z tej metody korzystają placówki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, lokale gastronomiczne, placówki medyczne). Coraz częściej na ozonowanie decydują się również właściciele mieszkań/domów i samochodów. Skuteczność tej metody spowodowała, że jej zastosowanie staje się coraz szersze. Do przeprowadzenia ozonowania wykorzystuje się specjalne generatory, które wytwarzają ozon za pomocą sztucznych promieni UV i wyładowań atmosferycznych. Przy odpowiednim ich wykorzystaniu skutecznie niszczą i neutralizują szkodliwe związki. Warto pamiętać o tym, że ozon może stać się niebezpieczny, gdy korzysta się z niego w nieodpowiedni sposób. Dlatego tak ważne jest, aby tego rodzaju dezynfekcję powierzyć specjalistom, którzy potrafią określić, jakie stężenie gazu w konkretnym pomieszczeniu będzie odpowiednie.

ozonowanie p

Co daje ozonowanie?

Każdy z nas chciałby na co dzień przebywać w czystym i bezpiecznym otoczeniu. Celem ozonowania jest pozbycie się z pomieszczeń szkodliwych związków i drobnoustrojów, które mają wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również zdrowie. Skuteczność tej metody wynika również z tego, że ozon jest gazem, który odpowiednio zastosowany może dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków, co w przypadku innych metod może być niemożliwe. Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju dezynfekcji?

Zwalczanie grzybów i pleśni

Grzyby i pleśń mogą być szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Pojawiają się w budynkach, w których panuje zbyt duża wilgotność, a jest to spowodowane np. wadliwą wentylacją. Są niemile widziane, ponieważ negatywnie oddziałują na układ nerwowy i oddechowy, a także skórę. Ozonowanie pomaga wyeliminować ten problem. Jednak, aby zwiększyć skuteczność ozonowania, należy w pierwszej kolejności wyeliminować źródło pojawienia się grzybów i pleśni.

Zwalczanie roztoczy i alergenów

Roztocza to pasożyty, które odpowiadają za alergię u wielu osób. Mogą być szczególnie dokuczliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoby, które borykają się z alergiami, często doświadczają suchego kaszlu, kataru czy zapalenia spojówek. Aby uniknąć kontaktu z alergenami, warto skorzystać z ozonowania. W pomieszczeniach, w których często przebywają alergicy lub osoby z astmą warto stosować oczyszczanie ozonem regularnie.

Zwalczanie bakterii i wirusów

Ozon charakteryzuje się silnym działaniem bakteriobójczym. Potrafi także wyeliminować niektóre wirusy. Drobnoustroje występują wokół nas, ale niektóre z nich mogą być szczególnie niebezpieczne. Są obecne nie tylko w powietrzu, ale również na przedmiotach, z którymi stykamy się na co dzień. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad dezynfekcji.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Dym papierosowy, zła wentylacja lub zwierzęta to tylko niektóre z przykładów, które mogą odpowiadać za nieprzyjemne zapachy w naszych domach. Rozwiązaniem tego problemu będzie ozonowanie. Metoda ta znajduje także zastosowanie w budynkach, które przez długi czas nie były użytkowane lub zostały zniszczone np. podczas pożaru.

Ozonowanie a Koronawirus

Ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, jest skuteczniejszy niz inne dezynfektanty. Skutecznosc dezynfekcji ozonem przewyzsza promieniowanie UV i filtry HEPA. Budowa nowego koronawirusa jest bardzo podobna do SARS, a istnieje wiele badan naukowych, które pokazuja, ze ozon jest w stanie zniszczyc SARS. Wyniki badan przeprowadzonych przez Institute of Virology w Hubei (Chiny) potwierdziły skutecznosc ozonowania
w niszczeniu nowego koronawirusa 2019-nCoV. Wirusy osłonkowe sa bardziej wrazliwe na czynniki fizyko-chemiczne niz wirusy bezosłonkowe, jako ze koronawirus 2019-nCoV jest
wirusem osłonkowym, jest on wrazliwy na ozonowanie.

Obiekty zanieczyszczone wirusami:

mieszkania,

domy,

szpitale,

ośrodki zdrowia,

kabiny statków turystycznych,

klatki schodowe,

gabinety fryzjerskie,

stołówki,

szatnie,

place zabaw,

pokoje hotelowe,

gabinety kosmetyczne,

inne pomieszczenia uzytecznosci publicznej,

ozonowanie p

Ozonowanie pomieszczeń to 100% pozbycie sie wirusów oraz bakterii!

Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczen. Ozon to gaz który ma działanie dezynfekujace, jest ono 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niz chloru. Ozon wytwarzany jest przez urzadzenie -Generator Ozonu.
Warto wspomniec, ze urzadzenia te maja rózna wydajnosc i technologie wykonania, co w kazdym przypadku ma bezposrednie przełozenie na jakosc swiadczonej usługi. Nasza
firma posiada niezwykle skuteczne i wydajne generatory, a kazda usługe poprzedzamy wysłaniem do klienta certyfikatów potwierdzajacych wydajnosc urzadzeń.

Zastosowania ozonu:

ozonowanie p

dezynfekcja pomieszczen, klimatyzacji, kanałów nawiewnych

dezynfekcja materaców i łózek

ogranicza rozprzestrzenianie sie chorób w skupiskach
ludnosci

niszczy drobnoustroje chorobotwórcze i ich formy
przetrwalnikowe

neutralizuje alergeny oraz zarodniki grzybów

Ile kosztuje ozonowanie?

Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć, gdy poznamy szczegóły Twojego zapytania o ozonowanie. Ostateczna wycena usługi jest uzależniona od kilku czynników. Na koszt ozonowania ma wpływ m.in. wielkość pomieszczenia, które ma zostać zdezynfekowane. Istotny jest również czas pracy generatora oraz stężenie zastosowanego ozonu. Przypominamy, że stosowanie gazu w niewłaściwy sposób może być niebezpieczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie ozonowania profesjonalistom z Pure Ozone, którzy przeprowadzą dezynfekcję w skuteczny i bezpieczny sposób.

FAQ

Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania?

Ozon jest gazem, który może mieć negatywny wpływ na przedmioty i urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu. Dlatego przed ozonowaniem w miarę możliwości należy je wynieść lub ostatecznie zabezpieczyć, np. folią. Bardzo ważne jest również to, aby uszczelnić pomieszczenie, a więc zakryć kratki wentylacyjne i inne źródła nieszczelności. W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać także zwierzęta i rośliny.

Jak długo trwa ozonowanie?

Czas ozonowania jest uzależniony od rodzaju i poziomu zanieczyszczenia. Nie bez znaczenia jest również wielkość pomieszczenia i moc samego generatora ozonu.  Dezynfekcja tą metodą może trwać godzinę lub nawet kilkanaście godzin. Za każdym razem zespół specjalistów analizuje konkretny przypadek i dobiera skuteczne ozonowanie.

Jak często należy powtarzać ozonowanie?

Ozonowanie powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w roku i nie częściej niż raz na trzy miesiące. Istnieją jednak budynki, np. użyteczności publicznej, które ze względu na swoją specyfikę wymagają częstszej i regularnej dezynfekcji. Dodatkowe ozonowanie mogą rozważyć także osoby, którym zależy na czystym otoczeniu ze względów zdrowotnych (alergicy lub osoby z astmą).

Czy można przebywać w pomieszczeniu w trakcie ozonowania?

W pomieszczeniu, w którym został uruchomiony generator ozonu, absolutnie nie powinny przebywać postronne osoby, zwierzęta, a nawet rośliny. Należy także zadbać o to, aby osoby korzystające z pomieszczeń sąsiadujących opuściły je na czas ozonowania. Nasi pracownicy, którzy odpowiadają za dezynfekcję, są do niej odpowiednio przygotowani. Zabezpiecza ich specjalny kombinezon i maska ochronna. To bardzo ważne, ponieważ ozon w dużych stężeniach jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.

Czy ozon uszkadza elektronikę?

Ozon ma silne właściwości utleniające, a to powoduje, że niezwykle szybko wchodzi w reakcję z niektórymi materiałami. Przy dużym stężeniu ozonu i długim ozonowaniu może dojść do uszkodzeń urządzeń zasilanych prądem. Bardziej czuły sprzęt taki jak komputery czy telewizory najlepiej na czas ozonowania wynieść z pomieszczenia lub zabezpieczyć folią. W przypadku urządzeń AGD (pralka, lodówka) ozonowanie nie powinno spowodować uszkodzeń. Przed rozpoczęciem ozonowania szczegółowo informujemy klientów, jak podejść do ochrony urządzeń oraz sprzętów.

Czy ozon oczyszcza powietrze?

Ozon bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. To, że jest gazem, pozwala mu na szybkie rozchodzenie się po pomieszczeniu i docieranie do wszystkich zakamarków. Ponadto jego silne właściwości utleniające i biobójcze pozwalają na wyeliminowanie obecnych w powietrzu mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Czy ozon jest środkiem dezynfekującym?

Tak. Dodatkowo jego zaletą jest to, że jest naturalnym środkiem dezynfekującym, który jeżeli chodzi o skuteczność, to wyprzedza inne popularne środki, takie jak np. chlor. Dzięki swoim właściwościom sterylizującym znakomicie sprawdza się w walce z bakteriami, wirusami, grzybami i pleśnią.

Czy ozon usuwa zapach dymu papierosowego?

Ozonowanie wykorzystuje się do usuwania przykrych zapachów, do których zalicza się również dym papierosowy. Tego rodzaju zapach wnika w meble, materiały oraz ściany i jest niezwykle uciążliwy. Ozon znakomicie rozprawia się z tego rodzaju problemem. Po ozonowaniu w pomieszczeniu znów poczujesz świeżość.

Po jakim czasie znika zapach ozonu?

Po wykonaniu ozonowania w powietrzu utrzymuje się zapach ozonu. Dlatego po wykonaniu tej usługi należy przez około 30 minut wietrzyć pomieszczenie. Charakterystyczny zapach gazu może się utrzymywać jeszcze przez dwa kolejne dni.

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

Ozonowanie jest bezpieczne, ale w profesjonalnych rękach. Specjaliści wiedzą, jakie stężenie ozonu zastosować i jak długo przeprowadzać dezynfekcję. Szkodliwe dla zdrowia jest nieumiejętne korzystanie z ozonu i nieprzestrzeganie zaleceń.