Objawy alergii są dla wielu osób bardzo uporczywe i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Jednym z głównych winowajców takich reakcji alergicznych są roztocza, a dokładniej ich odchody i porzucone części odwłoków. Żywią one naskórkiem, a więc łóżka, dywany, pościel i materace są dla ich idealnymi miejscami do znajdywania pożywienia. W celu uniknięcia częstego kontaktu z roztoczami niezbędna jest regularna dezynfekcja powierzchni dzięki odpowiedniemu sprzętowi metodom.

roztocza

Usuwanie roztoczy

Roztocza nie lubią niskiej temperatury, dlatego warto, aby nie przekraczała ona 21 stopni w pomieszczeniach takich jak biura, salon, a szczególnie sypialnia. Codzienne wdychanie powietrza, w którym znajdują się odchody oraz części ciał roztoczy wywołuje alergie, a co za tym idzie, powodują zatykanie się nosa, kaszel, kichanie, a nawet wysypki i łzawienie oczu.

Usuwanie roztoczy z miejsc, w których na co dzień przebywamy, pomaga w uniknięciu alergii, co ważne jest zarówno w wieku dorosłym jak i dziecięcym. W pokojach dzieci roztocza znajdą się tylko w kurzu na półkach, pościeli czy dywanie, ale również na zabawkach. Osoby, które już w młodym wieku narażone są na kontakt z tymi pajęczakami, mogą zacząć przejawiać objawy alergii, które utrzymają się nawet do wieku dojrzałego. Jest to spowodowane niedokończonym rozwojem ich systemu immunologicznego, który odbiera napotkane alergeny jako zagrażające życiu i reaguje w formie wspomnianych wcześniej objawów.

Aby uniknąć powstawania pleśni wewnątrz materaca, odradza się mycia go na mokro. Usuwanie roztoczy z materaca odbywa się za pomocą specjalistycznego odkurzacza, który wciąga martwy naskórek i resztki pozostawione przez pajęczaki, a przy tym nie rozpyla kurzu w powietrzu. Domowy odkurzacz niestety jest w stanie wzbijać w powietrze te mikroorganizmy a tym samym wzmagać ich obecność we wdychanym powietrzu. Dodatkowo, aby pozbyć się resztek drobnoustrojów, używa się pary wodnej o temperaturze około 150 stopni Celsjusza. W codziennej profilaktyce przeciwalergicznej warto pamiętać o praniu poszewki na materac, pościeli oraz koców w temperaturze co najmniej 60 stopni. Sam materac warto dezynfekować przynajmniej raz w roku.

Oferowane przez nas usługi usuwania roztoczy z domu i biura jest tak samo ważne dla zachowania drożności dróg oddechowych. To tam spędza się najwięcej czasu podczas dnia i dlatego nietrudno jest o nabycie alergii. Warto zadbać o bezpieczne i zdrowe warunki do pracowania oraz spania.

roztocza

Usuwanie alergenów

Reakcje alergiczne wywołują nie tylko roztocza, ale również zwierzęta. Usuwanie kocich alergenów, które najczęściej roznoszone są na ich sierści, pozwala uniknąć wspomnianych wcześniej nieprzyjemnych objawów takich jak kichanie czy atopowe zapalenie skóry. Najbardziej uczulające są ślina, łój i naskórek kotów, ponieważ to w nich znajdują się najsilniejsze enzymy. Poza kotami często reakcje alergiczne wywołuje kontakt z psami oraz świnkami morskimi, czy końmi. Oprócz cyklicznego korzystania z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej warto na co dzień dbać o częste wietrzenie pomieszczeń oraz ich odkurzanie. 

Skuteczną i bezpieczną metodą  w walce z alergenami jest ozonowanie. Nie pozostawia ono po sobie żadnych odpadów niebezpiecznych dla zdrowia. Decydując się na usuwanie alergenów z mieszkania za pomocą chemicznych środków, ryzykuje się reakcję alergiczną na ich skład. Nie trzeba się tego obawiać w przypadku ozonowania.

Dzięki utlenianiu napotkanych drobnoustrojów, bakterii, wirusów, roztoczy i innych alergenów pozbywa się niebezpiecznych organizmów z przestrzeni użytku codziennego. Należy jednak pamiętać, że na czas wykonywania powyższej procedury, z pomieszczenia warto zabrać cenne przedmioty takie jak obrazy czy zdjęcia, ponieważ mogą one w tym czasie ulec zniszczeniu. Konieczne jest również opuszczenie danego pokoju przez ludzi, zwierzęta i rośliny, dla których bezpośredni kontakt z silnie utlenionym powietrzem jest groźny dla zdrowia i życia. Ozonowane pomieszczenie trzeba szczelnie zamknąć a po zakończeniu dezynfekcji wietrzyć je przez około pół godziny.