Alergia stała się chorobą cywilizacyjną. Jeszcze sto lat temu cierpiała na nią w Polsce 1 osoba na 100. Obecnie liczba chorych wzrosła 40-krotnie, a prowadzone przez Instytut Ochrony Zdrowia badania pokazują, że alergików ciągle przybywa. Najczęściej uczulającymi czynnikami w przypadku alergii wziewnych są roztocza, sierść zwierząt i pyłki roślin. Usuwanie alergenów z otoczenia osoby uczulonej jest niezwykle istotne. Alergia to bowiem nie tylko katar, łzawiące oczy i wysypka. Może się ona przyczynić do rozwoju astmy i obturacyjnej choroby płuc, które są groźne dla zdrowia, a nawet życia.
Co jest najczęstszą przyczyną alergii?
Nasilenie objawów chorobowych zależy od stężenia alergenu w otoczeniu osoby chorej. W przypadku uczulenia na pyłki roślin osoby uczulone obserwują okresowość w występowaniu symptomów alergii, która związana jest właśnie z okresem kwitnienia i pylenia. Choroba może jednak uwidaczniać się także przez cały rok. Dzieje się tak wówczas, gdy czynnikiem alergizującym są roztocze.
Roztocze to pajęczaki, które występują w różnych środowiskach na całej Ziemi. Obecnie opisano około 46 000 różnych gatunków, ale do rozwoju alergii przyczyniają się najczęściej roztocze kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae). Uczulenie mogą wywoływać także roztocze magazynowe (Acarus siro, Glycyphagus domesticus i Glycyphagus destructor), które występują w przechowywanych produktach spożywczych. Alergenem są odchody tych pajęczaków. Najlepiej poznano cząsteczki nazywane Der p I i II, które wywołują mobilizację układu odpornościowego u 80% osób uczulonych.
Jak skutecznie usuwać alergeny z otoczenia osoby chorej?
Znana sentencja mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeżeli mieszkasz w domu z alergikiem, dbanie o ciągłe utrzymanie czystości staje się priorytetem. Zmniejszając ilość alergenów w otoczeniu alergika, zmniejszasz równocześnie nasilenie objawów choroby. Podczas porządków chętnie korzystamy z wielu środków czystości. Dzięki nim mieszkanie pięknie pachnie, a dodatkowo ograniczają one osiadanie kurzu na czyszczonych przedmiotach. Należy pamiętać, że oprócz wymienionych wcześniej czynników uczulających, część alergików może także negatywnie reagować na kontakt z substancjami chemicznymi dostępnymi w stosowanych środkach czystości. Dlatego podczas porządków dobrze jest z nich zrezygnować.
Przy usuwaniu kurzu najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry zwilżona czystą wodą. Do pozostałych prac domowych warto zaopatrzyć się już w odpowiedni sprzęt. W domu alergika powinien znaleźć się odkurzacz wodny lub z filtrem HEPA. Filtr HEPA jest w stanie zatrzymać 99,97% zanieczyszczeń z powietrza o wielkości cząstek od 0,3 µm. Kolejnym urządzeniem, które także korzysta z takiego systemu filtracji, są oczyszczacze powietrza. Dbają one dodatkowo o utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w mieszkaniu.
Innym sposobem usuwania alergenów jest ozonowanie pomieszczeń. Ozon to cząsteczka zbudowana z trzech atomów tlenu (O₃), która jest bardzo reaktywna i wykazuje silne właściwości utleniające. Dodatkowo niszczy drobnoustroje, a ponieważ jest gazem, dociera do wszystkich szczelin i zakamarków, które trudno wyczyścić w tradycyjny sposób.
O czym pamiętać podczas sprzątania w domu alergika?
Żeby usuwanie alergenów z otoczenia osoby chorej przyniosło oczekiwane efekty, sprzątanie musi być dokładne. Dobrze jest przygotować sobie listę, żeby o niczym nie zapomnieć. Jeżeli sprzątaniem będzie zajmować się osoba uczulona, wówczas może okazać się konieczne korzystanie z rękawic i maseczek. Dzięki temu można ograniczyć kontakt z uczulającymi substancjami.